Alicja

okładka audiobooka Alicjagwiazdki: * *

autor: Jacek Piekara

czyta: Tomasz Sobczak

wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna (2013)

Uśmiałem się z siebie setnie! Kolejny raz złapany na ten sam haczyk. A mówią, że trzeba się uczyć na własnych błędach. Już sobie przyrzekłem solennie, że po ostatnich wyczynach, książek pana Piekary już nie tknę. Guzik! Wystarczył intrygujący tytuł, kolorowa okładka i tyle było z moich postanowień. Widzę na półce, łapię, mam, przegrywam, zakładam słuchawki… Wreszcie coś dobrego w tym roku mi się trafiło – myślę. Po tej posusze, będę sypał gwiazdkami, a co! Wolno mi przecież… No i masz, złapałem się durny na ten sam lep. O ironio losu!

Znów sobie autor i wydawnictwo pograło ze mną i dojną krowę znalazło. Znów tylko połowa historii zmieściła się między okładkami. Bez ostrzeżenia, sprzedano mi produkt wybrakowany. Przysłowiowe „co było dalej?” – w następnym audiobooku. Jeśli ktoś kupi kontynuację oczywiście. Trudno to nazwać godziwie zarobionymi pieniędzmi. Więc może ja w tym samym stylu:

Nowy audiobook Jacka Piekary, to dzieło niepozostawiające słuchacza obojętnym. Forma, jak i treść znajdą zapewne zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Mną również, po wysłuchaniu całości, targają sprzeczne emocje. Z jednej strony, nie przypadły mi do gustu pewne elementy magiczne, przedstawionego świata. Wydaje mi się, że unikając ich autor nie pozbawiłby fabuły ostrości A tę odpowiednią szczyptę tajemniczość i niesamowitość, mógł osiągnąć innymi środkami. Raziły mnie również, na siłę wpychane, opisy erotycznych uniesień bohatera i jego narkotyczno-pijackich eskapad – niezbyt udolnie odmalowane. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że tworzone bez znajomości przedmiotu. Zresztą i tak największe moje zdziwienie wywołał fakt, iż w książce jaskrawo wręcz próbującej korespondować z „Lolitą” Nabukowa, atmosfera daleka jest od dwuznacznej. Powiedziałbym, że relacja między mężczyzną i dziewczynką jest zupełnie aseksualna, wręcz wzorowa. Łaknących grzechu rozczaruję, nic się tu nie dzieje.

Z drugiej jednak strony, są w tym tekście niezaprzeczalne atuty, wybijające go ponad polską średnią…

Koniec części pierwszej.

Dziękuję za przeczytanie recenzji audiobooka Jacka Piekary „Alicja”.

Opowiadania o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie:
tom 1 „Sługa Boży”
tom 2 „Młot na czarownice”
tom 3 „Miecz aniołów”
tom 4 „Łowcy dusz”

Inne tego autora:
„Charakternik”
„Szubienicznik”
„Alicja”

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: